Blog

« Wróć

Czy Twoja strona działa na komórce?

04

cze

Czy Twoja strona działa na komórce?

Już 77% internautów korzysta z Internetu za pośrednictwem urządzeń mobilnych

Fakt, że rośnie ilość użytkowników korzystająca z internetu mobilnego jest niezaprzeczalny. Wzrasta wydajność internetu mobilnego. Nowoczesne technologie takie jak LTE powodują, że szybkość przesyłu danych w sieciach komórkowych nie odstaje od prędkości internetu jaką mamy w przysłowiowym kablu.

Drugim silnym trendem wpływającym na zwiększone wykorzystanie interntu na urządzeniach mobilnych jest sam fakt zwiększonej ich dostępności. Współczesne telefony stają się małymi komputerami o mocach obliczeniowych o których jeszcze kilka lat temu marzli miłośnicy gier komputerowych na PC.

Użyteczność - czyli co z tego wynika?

Sposób korzystania ze stron www na tablecie czy smartfonie jest zupełnie inny niż na komputerze. Pierwszą zasadniczą różnicą jest brak myszki i kursora. Komórki i tablety mają ekrany dotykowe, zmienia się zatem sposób interakcji. Strona musi odpowiadać na gesty takie jak przesuwanie. Z drugiej strony wielopoziomowe menu, które pojawia się po najechaniu myszką fajnie wygląda na komputerze, ale jest zupełnie nie do uruchomienia palcem.
Duże znaczenie ma wielkość ekranu. Proste przeskalowanie strony desktopowej spowoduje, że na telefonie będzie zupełnie nieczytelna.

RWD - czyli jak sobie z tym radzić.

RWD to skrót od Responsive Web Design, który jest standardem przy projektowaniu współczesnych stron internetowych. Standard ten zakłada, że strona jest tak przygotowana, że wyświetla się w różny sposób w zależności od tego na jakim urządzeniu jest przeglądana. Zmienia się układ poszczególnych elementów na stronie. Niektóre elementy jak np wideo znikają zupełnie z ekranów smartfonów inne jak np menu dostosowują swój wygląd i funkcjonalność Poniżej widać jak jedna strona zmienia się wygląd strony na różnych urządzeniach.

Czy na prawdę muszę mieć stronę responsywną?

Na to pytanie trzeba powiedzieć 3 x TAK

  1. Kwestia Dostępności Część funkcjonalności, skytptów, animacji wogółe nie będzie się wyświetlać na urządzeniach mobilnych.

  2. Kwestia Użyteczności Korzystanie ze strony www na urządzeniach mobilnych, która do tego jest niedostosowana będzie nieintuicyje i trudne, co tylko zniechęci użytkownika

  3. Wpływ na pozycję w wyszukiwarkach. Chcesz, żeby Twoja strona dobrze się pozycjonowała? Google zapowiedział, że wprowadzi zmiany w algorytmie wyszukiwania.Będą premiowane adresy z poprawnie skonfigurowaną wersją mobilną. Pozycje serwisów, które nie wdrożą standardów dotyczących stron mobilnych spadną w rankingach.

Dane dotyczące, tego jak internauci korzystają z internetu zostały pobrane z raportu: “ INTERNAUCI 2014 Raport CBOS.pl